بازار وکیل شیراز نقطه عطفی در این شهر دوست داشتنی

بازار وکیل شیراز، بازاری وسیع و طولانی با معماری جذاب، از برترین یادگاری های به جای مانده از دوران کریم خان زند می باشد. بازار وکیل امروزه در قلب شهر زیبای شیراز، گردشگران و مسافران شهر شیراز را بعد از گذشتن قرن ها، هنوز هم آن هارا جذب زیبایی خود می کند. با ما همراه باشید تا جاذبه ها و شگفتی های بی نظیر بازار وکیل شیراز و کلیه اطلاعاتی که در مورد بازدید از بازار وکیل مانند تاریخچه، اماکن گردشگری نزدیک به آن و جزئیات دقیق بازار وکیل را باید بدانید، با هم بررسی کنیم و از آن لذت ببریم…

نمای داخلی بازار وکیل شیراز

تصویر بازار وکیل شیراز

۱.راجب بازار وکیل

بی شک، بازار وکیل از بهترین جاذبه های گردشگری شهر شیراز است؛ که متاسفانه از نظر بعضی ها فقط یک بازار ساده می باشد. ولی قصه این است که بازار وکیل چیزی فراتر از یک بازار معمولی تاریخی می باشد. بازار وکیل شیراز علاوه بر همه شگفتی های معماری و یادگاری های ماندگار تاریخی، در دوران اوج خود، تبدیل به مرکز تجارت ایران می شود.

۲- تاریخچه کوتاهی بر ساخت بازار وکیل جذاب و یادگاری

ساخت بازار وکیل شیراز، در سال ۱۱۷۲ به دستور کریم خان زند آغاز می شود. بعد از گذشت ۲۱ سال در سال ۱۱۹۳ آخرین قسمت های بازار وکیل شیراز کامل شده و به چیزی که امروز هست و می بینیم تبدیل و آماده استفاده می شود.

۳- بازار وکیل در کجای شیراز واقع شده است؟

بازار وکیل در ضلع شرقی میدان شهرداری شهر شیراز بنا نهاده شده است. بازار وکیل شیراز را می توان در لیست بهترین مجموعه های گردشگری شیراز گذاشت و جزو ارزشمندترین آثار تاریخی ایران به حساب می آید. بازار وکیل با شماره ۹۲۴ ثبت ملی شده است.

۴- اماکن گردشگری نزدیک بازار وکیل شیراز

بازار وکیل شیراز در کنار حمام تاریخی و مسجد زیبا و بی مانند وکیل قرار دارد. به دلیل نزدیک بودن این سه مقصد زیبا و هم چنین فاصله زمانی کم آن ها تا سایر نقاط گردشگری و بهترین هتل های شیراز، سبب شده است که این مجموعه به یکی از پربازدید ترین مجموعه های گردشگری شیراز تبدیل شده و افراد زیادی را جذب خود کند.

۵- نکات جالبی در خصوص بازار وکیل شیراز، پربازدید ترین جاذبه گردشگری شهر علم و ادب

بد نیست این نکته را بدانید بدانید، بازار وکیل شیراز، از بهترین آثار تاریخی به جای مانده از دوران کریم خان زند بوده که هنوز هم اصالت خود را حفظ کرده و پابرجا می باشد. طبق بررسی و تطابقی که برای بعضی از اسناد تاریخی اتفاق افتاده است، این فرضیه و احتمال وجود دارد که کریم خان زند بعد از دیدن کردن از بازار قدیمی لار که به اسم بازار قیصریه معروف و به نام بوده است و مربوط به دوران شاه عباس می باشد، تصمیم به احداث بازار وکیل شیراز می گیرد و کار آن را آغاز می کند.

۶- جزئیات دقیق و ریز بازار وکیل

این بازار از تعداد بسیار زیادی غرفه و مغازه تشکیل شده که همه امور و کار های مرتبط با بازار در خود همین غرفه ها و مغازه ها صورت می گیرد. بازار وکیل شیراز شامل ۷۴ دهانه طاق با معماری جذاب و بی مانند در سطح بین المللی می باشد که از خصوصیات بارز و ملموس این دهانه طاق ها، ارتفاع زیاد آن ها می باشد.

مدل معماری بازار وکیل بسیار شبیه به کاروان سرای صفوی می باشد که در آن رنگ زرد و طرح های گلدانی بسیار مشهود بوده و خیلی معروف و زبان زد هستند. مصالح استفاده شده در ساخت بازار وکیل، کچ، آهک و آجر می باشد. جنس پایه های بازار وکیل از جنس سنگ به شکل تخته سنگ های تراشیده شده می باشند.

بازار وکیل دوست داشتنی از قسمت های گوناگونی تشکیل شده است که هر قسمت با توجه به محصولی که ارائه می کند، اسم مخصوص به خود را دارد. به عنوان مثال از این قسمت ها می توان به بازار خیاط ها، بازار سراج ها، بازار بزازان و … اشاره کرد. از خصوصیات بارز و معروف بازار وکیل تاریخی، همان گونه که اشاره کردیم، طاق های مرتفع آن می باشد که این خصوصیت در کنار بادگیرهای معمولی بازار وکیل، سیستم تهویه مطلوبی را به وجود آورده است.

 

مطالب  مرتبط: رستوران هفت خوان شیراز

۷- هورنور چیست؟

هورنور، در اصل همان روزنه های شبیه دریچه ای می باشند که در زیر سقف قرار گرفته اند و علاوه بر هوای کافی، نور مطلوبی را پخش و تامین می کند. تماشا کردن این قطره های زیبای نور که از سقف بازار شیراز به سبب این هورنورها منظره ای جذاب و بی مانند را به وجود آورده است که برای هر گردشگری فضایی جذاب را فراهم می کند. دیدن منظره جذاب و دوست داشتنی بازی نورها در طاق بازار وکیل به شدت توصیه می شود!!!

۸- اقامت آسوده در شهر شیراز

شیراز به سبب ارزش بالایی که به لحاظ گردشگری و توریستی دارد، مخصوصا در سال های پیشین، کیفیت هتل های شیراز، در سطح بین المللی روند رو به رشد به سزایی داشته اند که خیلی راحت امکان رزرو آنلاین هتل های شیراز با تخفیف ویژه در ایام مختلف سال برای شما امکان پذیر است. از جمله این هتل ها، هتل بزرگ شیراز و هتل چمران شیراز می باشد.