استان خراسان رضوی دارنده چندین بازارچه مرزی مشترک ( مانند بازارچه باجگیران) با کشورهای افغانستان و ترکمنستان است. سه گمرک در مرزهای قانونی سرخس، لطف آباد و باجگیران این استان با میهن ترکمنستان دایر است. در مرز قانونی دوغارون با افغانستان هم کهن ترین گمرک کشور ‌ایران فعالیت می کند که صرفا خاص صادرات است. بازارچه باجگیران استان خراسان رضوی نیز یکی از این بازارچه ها است.

مزیت بخش اعظم بازارچه دوغارون این است که مخارج صادرات محصول در آن به شدت ذیل بوده و قابلیت و امکان تخلیه و بارگیری مال در باطن بازارچه با بررسی گمرک و مرزبانی فراهم است. باجگیران شهری در بخش باجگیران استان خراسان رضوی (شهرستان قوچان) کشور ایران است. این شهر نقطهٔ صفر مرزی در بین کشور ایران و ترکمنستان است.

بازارچه باجگیران استان خراسان رضوی

بازارچه باجگیران استان خراسان رضوی

بازارچه باجگیران استان خراسان رضوی

بازارچه باجگیران ایران با بازارچه گودان در ترکمنستان به صورت به طور کامل مشترک و قرینه با غرفه ها و مرحله دسترسی یکسان فعال می باشند و تجهیزات نسبتا مطلوبی در‌این بازارچه موجود هست که آن را در زمره بازارچه های فعال سرزمین قرار داده است.

ماهیت بازارچه باجگیران استان خراسان رضوی به صورت صادراتی و وارد شده میباشد. روزمره بیش تر از ۳۵۰ تا ۴۰۰ گردش گر ترکمن وارد بازارچه می ‌شوند و به خرید کالاهای صادراتی از قبیل گلیم، موکت، پلاستیک، کفش، پارچه و مصنوعات فلزی می پردازند.

حجم صادرات متاع از بازارچه مرزی باجگیران چندین برابر واردات آن است. بیشتر کالاهای صادراتی بازارچه باجگیران را دوازده مداد محصول از جمله کفش، منسوجات، گلیم و موکت و بیشتر کالاهای وارد شده آن را مواد اول مثل پارچه تشکیل می‌دهد.

در بازارچه باجگیران استان خراسان رضوی ترکمنها مجاز میباشند شش مداد کالای مختص همراه با معافیت گمرکی در زمان سال وارد جمهوری اسلامی ایران نمایند که میزان آن کم است. کالاهای ترکمنی دربرگیرنده پارچه جین، پارچه نخی، پارچه متقال، رو فرشی، روتختی و پتوی مسافرتی است.

کل درآمد های بازارچه های مرزی خراسان رضوی به اکانت خزانه کل واریز می شود و برداشتی از آن صورت نمی گیرد .مرزو بوم ترکمنستان در بازارچه باجگیران برای تجار اهل ایران تسهیلاتی دربرگیرنده حذف عارضه ها مال تا ۴۰۰ دلار در حیث گرفته است.

 

مطالب مرتبط: دیدنی های سد چالیدره مشهد

 

بازارچه باجگیران استان خراسان رضوی از دید تاریخی هم دارای اهمیت است. از آن جا که یکی کهن ‌ترین گمرک‌های کشور ایران در آن حیطه قرار داشته، انبارهای قدیمی گمرک باجگیران در دهستان دولتخانه شرق شهر کماکان موجود هست و تحت عنوان به جا مانده تاریخی محافظت می ‌شود.

چه بسا اسم باجگیران با مورخ گمرک گره خورده‌است، در دوره‌ قاجار امتیاز گمرک این حوزه‌ به بلژیکی‌ ها داده ‌شد و آنها برای برقراری ضوابط خویش در مرز، تعدادی باجگیر که کسانی با تفنگ و اسب سوار بودند را به عمل گماشتند و همین موجب نامگذاری این حوزه‌ به باجگیران شد.

مسیر بازارچه باجگیران استان خراسان رضوی

مسافت باجگیران از شهر مشهد حدود ۲۰۰ کیلومتر است که طی کردن آن با ماشین ۲ ساعت زمان می ‌برد، همینطور این شهر با علاقه آباد ۵۵ کیلومتر مسافت دارااست که با یک ساعت رانندگی می ‌توان به آن رسید.

اما در صورتیکه قصد مسافرت زمینی به ترکمنستان را دارید می بایست پیش از مسافرت به بازارچه باجگیران استان خراسان رضوی فرایند نسبتا طاقت فرسا دریافت کردن روادید را در سفارت این مملکت طی نمائید تا بتوانید از راه مرز باجگیران – اینچه برون به صورت زمینی به ترکمنستان بروید.

بروز رسانی شده در تاریخ : ۱۳۹۹/۱۲/۴