آیا با اقامتگاه بوم گردی آشنا هستید؟

بسیاری از مردم در مورد معنی اقامتگاه بوم گردی یا همان Ecolodge سوال دارند. این کلمه در سال ۱۹۹۰ به وجود آمد تا اقامتگاهی را وصف کند که با بقیه اقامتگاه ‌ها از نظر مدل ساخته شدن و یا نوع فعالیت خود فرق دارند. از آن زمان بحث ‌های زیادی وجود داشته است که آیا استفاده از پیشوند اکو در این کلمه کار درستی است یا خیر؟

اقامتگاه بوم گردی چیست؟

منطق اکوتوریسم فعالیت صنعت گردشگری به شیوه ‌ای است که منافع مالی این صنعت به حساب جامعه محلی رفته و در عین حال ضربات محیطی را کمتر کرده و برای گردشگران تجربه ‌ای بر اساس طبیعت فراهم آورد. اکو توریسم شدیداً با توسعه پایدار جهان طبیعی مرتبط بوده و بنابراین با منطق گردشگری صنعتی متفاوت است و تفکیک پذیر است. پس اقامتگاه‌ های بوم گردی اقامتگاه ‌هایی هستند که توسط افراد مشتاق به تجربه طبیعت گردی و حمایت از جوامع محلی، انتخاب شده است.

بسیاری از کشور ها و منطقه‌ ها برای استاندارد های قابل تحمل گردشگری و یا گردشگری سبز اقداماتی را انجام داده‌اند اما فقط در سال‌ های اخیر بوده، توافقی در سطح جهانی در مورد این مقوله به وجود آمده است. این استاندارد به طور عمومی برای تمامی جایگاه های اقامتی معرفی شده تا سطح مسئولیت ‌پذیری اجتماعی و محیطی را افزایش داده، تا اختلافی بین یک اقامتگاه‌ بوم گردی و یک هتل وجود داشته باشد.

اقامتگاه بوم گردی

مشخصات اقامتگاه‌ بوم گردی چیست؟

به طور کلی یک اقامتگاه بوم گردی باید دارای مشخصات زیر باشد:

-این نوع اقامتگاه در یک منطقه طبیعی واقع باشد و یا در یک منطقه شهری نزدیک ناحیه طبیعی قرار گرفته تا به راحتی تحت تأثیر یک شهر، سر و صدا، ترافیک و یا آلودگی آن نباشد.

-این اقامتگاه‌ ها معمولاً بزرگ نبوده و دارای اتاق ‌هایی با مساحت کمتر از ۴۰ متر می‌باشد. اقامتگاه‌های بوم گردی از سیستم‌ هایی استفاده می‌کنند که محیط زیست را آلوده نکند.

-این اقامتگاه‌ها لیدر مخصوص طبیعت گردی را در دسترس دارند. این افراد یا دارای سواد بیولوژیکی بوده و یا دانش بالایی از منطقه بومی مربوطه دارند.

-اقامتگاه بوم گردی معمولاً دارای سیستم ‌های حفظ انرژی و تکنولوژی بازیافت انرژی می ‌باشند.

-این اقامتگاه‌ ها، کتاب‌ ها، پوستر ها، نقشه‌ ها، عکس‌ ها و یا راه‌ های دیگری برای مطلع ساختن مهمان‌ ها و بازدیدکنندگان در مورد بیولوژی ناحیه، فراهم می‌آورند.

– اقامتگاه‌ های بوم گردی افراد محلی را با حقوق ‌های مناسب استخدام می‌کند تا سود حاصل از گردشکری به حیب آنها هم برسد.

-این اقامتگاه‌ ها به مطلع ساختن گردشگران، میهمانان و بازدیدکنندگان در مورد ارزش و اهمیت یک اکوسیستم سالم کمک کرده و چگونگی لذت بردن از ناحیه بدون صدمه زدن به آن را شرح میدهند.

اقامتگاه بوم گردی

اقامتگاه بوم گردی