اقامتگاه بوم گردی چیست؟

آیا با اقامتگاه بوم گردی آشنا هستید؟

بسیاری از مردم در مورد معنی اقامتگاه بوم گردی یا همان Ecolodge سوال دارند. این کلمه در سال 1990 به وجود آمد تا اقامتگاهی را وصف کند که با بقیه اقامتگاه ‌ها از نظر مدل ساخته شدن و یا نوع فعالیت خود فرق دارند. از آن زمان بحث ‌های زیادی وجود داشته است که آیا استفاده از پیشوند اکو در این کلمه کار درستی است یا خیر؟

منطق اکوتوریسم فعالیت صنعت گردشگری به شیوه ‌ای است که منافع مالی این صنعت به حساب جامعه محلی رفته و در عین حال ضربات محیطی را کمتر کرده و برای گردشگران تجربه ‌ای بر اساس طبیعت فراهم آورد. اکو توریسم شدیداً با توسعه پایدار جهان طبیعی مرتبط بوده و بنابراین با منطق گردشگری صنعتی متفاوت است و تفکیک پذیر است. پس اقامتگاه‌ های بوم گردی اقامتگاه ‌هایی هستند که توسط افراد مشتاق به تجربه طبیعت گردی و حمایت از جوامع محلی، انتخاب شده است.

بسیاری از کشور ها و منطقه‌ ها برای استاندارد های قابل تحمل گردشگری و یا گردشگری سبز اقداماتی را انجام داده‌اند اما فقط در سال‌ های اخیر بوده، توافقی در سطح جهانی در مورد این مقوله به وجود آمده است. این استاندارد به طور عمومی برای تمامی جایگاه های اقامتی معرفی شده تا سطح مسئولیت ‌پذیری اجتماعی و محیطی را افزایش داده، تا اختلافی بین یک اقامتگاه‌ بوم گردی و یک هتل وجود داشته باشد.

اقامتگاه بوم گردی

مشخصات اقامتگاه‌ بوم گردی چیست؟

به طور کلی یک اقامتگاه بوم گردی باید دارای مشخصات زیر باشد:

-این نوع اقامتگاه در یک منطقه طبیعی واقع باشد و یا در یک منطقه شهری نزدیک ناحیه طبیعی قرار گرفته تا به راحتی تحت تأثیر یک شهر، سر و صدا، ترافیک و یا آلودگی آن نباشد.

-این اقامتگاه‌ ها معمولاً بزرگ نبوده و دارای اتاق ‌هایی با مساحت کمتر از 40 متر می‌باشد. اقامتگاه‌های بوم گردی از سیستم‌ هایی استفاده می‌کنند که محیط زیست را آلوده نکند.

-این اقامتگاه‌ها لیدر مخصوص طبیعت گردی را در دسترس دارند. این افراد یا دارای سواد بیولوژیکی بوده و یا دانش بالایی از منطقه بومی مربوطه دارند.

-اقامتگاه بوم گردی معمولاً دارای سیستم ‌های حفظ انرژی و تکنولوژی بازیافت انرژی می ‌باشند.

-این اقامتگاه‌ ها، کتاب‌ ها، پوستر ها، نقشه‌ ها، عکس‌ ها و یا راه‌ های دیگری برای مطلع ساختن مهمان‌ ها و بازدیدکنندگان در مورد بیولوژی ناحیه، فراهم می‌آورند.

– اقامتگاه‌ های بوم گردی افراد محلی را با حقوق ‌های مناسب استخدام می‌کند تا سود حاصل از گردشکری به حیب آنها هم برسد.

-این اقامتگاه‌ ها به مطلع ساختن گردشگران، میهمانان و بازدیدکنندگان در مورد ارزش و اهمیت یک اکوسیستم سالم کمک کرده و چگونگی لذت بردن از ناحیه بدون صدمه زدن به آن را شرح میدهند.

اقامتگاه بوم گردی
اقامتگاه بوم گردی

مقالات مرتبط برای شما

کال جنی طبس یا همان دره جن ها

دره ای که در نزد بومیان به دره جن‌ ها معروف است کال جنی طبس نیز نام دارد. کال به …

رستوران ارکیده با 6 شعبه، از بهترین رستوران های تهران

مجموعه رستوران ارکیده تهران با سابقه ای بیش از شصت سال و تجربه کار در پایتخت ایران به همراه شش …

بهترین لیست وسایل کمپینگ

بر عکس سفرهای معمولی که اگر چیزی را فراموش کنید، می‌ توانید به نزدیک‌ ترین فروشگاه رفته و آن را …

با اصطلاحات طبیعت گردی آشنا شویم

یکی از سفر هایی که این روز ها در بین تمامی گردشگران فارق از هر سنی که باشند بسیار پر …

تنگه کافرین استان ایلام

تنگه کافرین استان ایلام یکی از دره های بکر عروس زاگرس است،که در بدره واقع شده است. این استان تنگه‌ …

برترین مراکز خرید کرمان در سال 99

مراکز خرید کرمان به ‌نوعی با تمام جاذبه ‌های توریسم این شهر گره خورده‌اند، هر جا که یک بنای تاریخی …