اگر قصد سفر برای دیدن آبشار گریت هفت چشمه  را دارید , حتما سری به سرزمین آبشار ها , لرستان بزنید . بخش وسیعی از دیدنی های لرستان و گیرایی های توریسم آن را آبشار ها تشکیل میدهند .

آبشار گریت هفت چشمه

یکی‌از زیباترین آبشار ها در شمال شرق خرم آباد , در میانه دره ای از درختان بلوط و زالزالک واقع شده که به آبشار گریت مشهور است . آبشاری بسیار چشم نواز با محیطی سر سبز و آب و هوایی مطبوع که روح گردشگران را صیقل می‌دهد .
در مسیر آبشار جاده ای آکنده‌از گلهای قشنگ و معطر و درختان بلوط و مو و زالزالک دیده را می نوازند . آبشار گریت که به آبشار هفت چشمه هم مشهور است , از یک آّبشار اصلی و چندین آبشار کوچک پله‌پله ساخته شده که هرکدام جلوه ای زیبا و منحصر به فرد دارد .
آبشار گریت یا آبشار سرکانه یا آبشار هفت چشمه ( در زبان لری : تاف هفت چشمه ) در شمال شرق شهرستان خرم‌ آباد , بخش پاپی و ۳۰ کیلومتری ایستگاه راه ‌آهن سپید دشت , در ناحیه ‌ای کوهستانی در کنار روستایی بنام ترس ( گریت یا این که سرکانه عباس ‌آباد ) در میان دره‌ ای پوشیده از درختان بلوط واقع شده‌است .

آبشار سرکانه (آبشار گریت) - ایران گردی

 موقعیت مکانی آبشار

فاصله آبشار گریت تا شهر خرم ‌آباد حدود ۵۰ کیلومتر است . این آبشار در مسیر عبور رودخانه ترس گریت به طرف رودخانه سزار بر اثر عبور از ناهمواریها در مسیر عبور رودخانه ترس به صورت طبیعی شکل گرفته است . حداکثر بلندای آبشار گریت ۱۵ متر و پهنایی هم اندازه ۱۷ متر دارد و اطرافش پوشیده از درختان بلوط و زالزالک وحشی است .
در بالادست آبشار گریت هفت چشمه زیبا و کوچک کنار نیز می جوشند . آب این چشمه ها زلال و گواراست . مردمان روستای گریت که نزدیک آبشار زندگی می کنند , آب‌شرب خویش را ازین چشمه ها مهیا می نمایند . مسافران چشمه هم از آب چشمه که از دل کوه های زاگرس می جوشند بی سود نمی مانند .
در بهار و اولِ فصل‌تابستان در حوالی آبشار و دامنه ارتفاعات منطقه گل‌ های فراوان و زیبا به همراه پوشش گیاهی و بیشه انبوه درختان بلوط , زیبایی خاصی به منطقه می‌ بخشد و چشم ‌انداز زیبایی در برابر دیده بینندگان جلوه گر میشود .
منطقه گریت دارنده زمستانهای برفی و سرد و فصل بهار و فصل‌تابستان خنک , معتدل و بسیار سرسبز است . مالکیت اراضی ناحیه در اختیار منابع طبیعی و بخشی هم در اختیار روستاییان بومی منطقه‌ است .

آبشار گریت | سیری در ایران

مسیر دسترسی

در صورت پیاده ‌روی از روستای گریت تا این آبشار حدود یک ساعت پیاده‌ روی در مسیری جنگلی و مملو‌از پوشش گیاهی خواهید داشت ; با این وجود تا کنار آبشار دو جاده ماشین‌ رو هم موجود است .
دو مسیر برای این آبشار آماده است :
۱ – جاده آسفالت خرم‌ آباد به سپید دشت و سپید دشت در راستای ایستگاه راه‌ آهن تهران به جنوب خرم‌آباد از طریق جاده آسفالت از شهر سپید دشت به سوی خرم‌ آباد
۲ – از طریق محور خرم‌ آباد به بروجرد و کیلومتر ۱۵ این جاده از خرم‌ آباد در راستای بروجرد از طریق محور خرم‌آباد – سپید دشت