اگر قصد سفر برای دیدن آبشار گریت هفت چشمه  را دارید , حتما سری به سرزمین آبشار ه، لرستان بزنید. بخش وسیعی از دیدنی های لرستان و گیرایی های توریسم آن را آبشار ها تشکیل میدهند.

آبشار گریت هفت چشمه

یکی‌از زیباترین آبشار ها در شمال شرق خرم آباد، در میانه دره ای از درختان بلوط و زالزالک واقع شده که به آبشار گریت مشهور است. آبشاری بسیار چشم نواز با محیطی سر سبز و آب و هوایی مطبوع که روح گردشگران را صیقل می‌دهد.
در مسیر آبشار جاده ای آکنده‌از گلهای قشنگ و معطر و درختان بلوط و مو و زالزالک دیده را می نوازند. آبشار گریت که به آبشار هفت چشمه هم مشهور است، از یک آّبشار اصلی و چندین آبشار کوچک پله‌پله ساخته شده که هرکدام جلوه ای زیبا و منحصر به فرد دارد.
آبشار گریت یا آبشار سرکانه یا آبشار هفت چشمه ( در زبان لری : تاف هفت چشمه ) در شمال شرق شهرستان خرم‌ آباد، بخش پاپی و ۳۰ کیلومتری ایستگاه راه ‌آهن سپید دشت، در ناحیه ‌ای کوهستانی در کنار روستایی بنام ترس ( گریت یا این که سرکانه عباس ‌آباد ) در میان دره‌ ای پوشیده از درختان بلوط واقع شده‌است.

آبشار سرکانه (آبشار گریت) - ایران گردی

نصویر آبشار گریت لرستان

 موقعیت مکانی آبشار گریت هفت چشمه

فاصله آبشار گریت تا شهر خرم ‌آباد حدود ۵۰ کیلومتر است. این آبشار در مسیر عبور رودخانه ترس گریت به طرف رودخانه سزار بر اثر عبور از ناهمواریها در مسیر عبور رودخانه ترس به صورت طبیعی شکل گرفته است. حداکثر بلندای آبشار گریت ۱۵ متر و پهنایی هم اندازه ۱۷ متر دارد و اطرافش پوشیده از درختان بلوط و زالزالک وحشی است.
در بالادست آبشار گریت هفت چشمه زیبا و کوچک کنار نیز می جوشند. آب این چشمه ها زلال و گواراست. مردمان روستای گریت که نزدیک آبشار زندگی می کنند، آب‌شرب خویش را ازین چشمه ها مهیا می نمایند. مسافران چشمه هم از آب چشمه که از دل کوه های زاگرس می جوشند بی سود نمی مانند.
در بهار و اولِ فصل‌تابستان در حوالی آبشار و دامنه ارتفاعات منطقه گل‌ های فراوان و زیبا به همراه پوشش گیاهی و بیشه انبوه درختان بلوط، زیبایی خاصی به منطقه می‌ بخشد و چشم ‌انداز زیبایی در برابر دیده بینندگان جلوه گر میشود.
منطقه گریت دارنده زمستانهای برفی و سرد و فصل بهار و فصل‌تابستان خنک، معتدل و بسیار سرسبز است. مالکیت اراضی ناحیه در اختیار منابع طبیعی و بخشی هم در اختیار روستاییان بومی منطقه‌ است.

آبشار گریت | سیری در ایران

نمای آبشار گگریت لرستان

مطالب مرتبط: آبشار بیشه لرستان

مسیر دسترسی به آبشار گریت هفت چشمه

در صورت پیاده ‌روی از روستای گریت تا این آبشار حدود یک ساعت پیاده‌ روی در مسیری جنگلی و مملو‌از پوشش گیاهی خواهید داشت؛ با این وجود تا کنار آبشار دو جاده ماشین‌ رو هم موجود است.
دو مسیر برای این آبشار آماده است:
۱ – جاده آسفالت خرم‌ آباد به سپید دشت و سپید دشت در راستای ایستگاه راه‌ آهن تهران به جنوب خرم‌آباد از طریق جاده آسفالت از شهر سپید دشت به سوی خرم‌ آباد
۲ – از طریق محور خرم‌ آباد به بروجرد و کیلومتر ۱۵ این جاده از خرم‌ آباد در راستای بروجرد از طریق محور خرم‌آباد – سپید دشت