آبشار بولا

آبشار خزه ای بولا منطقه ای حفاظت شده با مساحت ۳۷۵۹۲ هکتار در استان مازندران در مسیر جاده قائم شهر – تهران واقع شده است. آبشار  خزه ای بولا نیز در این ناحیه در استان مازندران واقع شده است. طبیعتی که‌این آبشار در آن جاریست , آرام و سرسبز است و جایی است که می ‌توانید ساعت ‌ها در سکوت از صدای آب و بیشه لذت ببرید .
آبشار بولا و یا اوبن یکی‌از زیبایی ‌های طبیعت منطقه‌ حفاظت شده‌ بولا است که در جوار ناحیه حفاظت شده چهاردانگه جای دارد . بولا منطقه‌ ای کوهستانی با دو دامنه‌ شمالی , جنوبی و شیب‌ های تند است که در حد بالایی جنگل‌ های خزری واقع شده‌ و بخش‌ هایی از آن را هم مراتع ییلاقی تشکیل می‌ دهد . این آبشار در جاده ‌ای کوهستانی که در اواسط بیشه برای مقاصد چوب ‌بری احداث شده است، قرار گرفته است .

آبشار خزه ای بولا

آبشار عریضی است که آب آن از چشمه ‌ای در بالا دست تامین می ‌شود . خزه‌ های سرسبز آبشار بسیار دیدنی است . وجود منابع آبی فراوان در این منطقه , سبب به‌ وجود آمدن چند آبشار کوچک و بزرگ شده‌است .

این ناحیه به جهت پوشش گیاهی و جانوری یگانه از اهمیت ویژه برخوردار‌است . درصورتی که شانس با شما یار باشد در اینجا می ‌توانید مدل ‌های گرانبها جانوری منطقه مانند خرس قهوه ‌ای , سمندر تاج‌ دار جنوبی را هم ملاحظه کنید . از نظر گیاهی , جوامع راش توس که در مناطق دیگر کمتر دیده می ‌شود , در این حوزه‌ یافت می ‌شود . پوشش گیاهی به صورت مناطق جنگلی متراکم و انبوه و شمشاد است. در مناطق آبشارهای خزه ای گونه‌ های مهم درختی منطقه راش , ممرز , بلند مازو , توسکای ییلاقی , گلابی وحشی ( تلکا ) , گیلاس وحشی و آلوچه است .

آبشار خزه ای بولا

موقعیت مکانی آبشار خزه ای

این منطقه در نزدیکی پارک ملی کیاسر و نیز ‌مرز با پناهگاه حیات وحش دو دانگه و چهار دانگه و منطقه حفاظت ‌شده پرور می‌باشد . بخش دودانگه‌ شهرستان ساری و دهستان پشتکوه شهرستان مهدی ‌شهر محل دقیق این ناحیه است .

مسیر دسترسی از تهران به آبشار های خزه ای

تهران را به‌ سوی فیروزکوه ترک کرده و به‌ سمت پل سپید و از آنجا به روستای سنگده بروید . مسیر خاکی را با وسایل نقلیه محلی یا وسیله فردی ‌تان طی ‌کنید تا به مسیر پیاده ‌روی برسید . در این مسیر کوتاه پیاده روی آبشارهای زیبای خزه ای بولا و چشمه بولا را خواهید دید . پس از صرف ناهار در طبیعت منطقه و مقداری استراحت , به سمت وسایل نقلیه باز‌گردید . شاید حدود ساعت ده شب به تهران برسید .

مسیر روستای سنگده

مجموعاَ سه راه به سنگده ختم می شود که به ترتیب اولویت و تردد در اینجا می‌آوریم :

او‌لین و بهترین و قدیمی ترین راهی که به سنگده آبشار خزه ای می‌رسد از شهر پل سپید است . در جاده پل سپید به فیروزکوه پس از سازمان تامین اجتماعی در سمت چپ جاده کنار یک پمپ بنزین یک دو راهی است که‌این دو راهی به سنگده میرسد , یعنی برای رسیدن به سنگده بعد از وارد شدن به این دو راهی و گذشتن از روستاهای لمزر و بندلا به یک نگهبانی در کله می رسیم که جزء شرکت چوب فریم است . هنگامی از این نگهبانی گذشتیم به سمت سنگده سرازیر میشویم . بعد از روستای ولیکبن به یک دوراهی دیگر برخورد میکنیم که سمت چپ به منطقه فریم می رسد و جاده مستقیم بعد ازگذشتن از روستاهای وزملا و درزیکلا به سنگده می‌رسد . از دو راهی پل سپید یعنی از پمپ بنزین تا سنگده ۲۵ کیلومتر راه است .

دومی مسیری که می توان از آن به سنگده رسید از جاده سد سلیمان تنگه است که بیشتر برای اشخاصی که از ساری میایند و میخواهند از سد سلیمان تنگه هم دیدن نمایند , بهترین مسیر است . در این مسیر بعداز این‌که از ساری به محمد آباد یعنی همان فریم شهر رسیدید بایستی از روستای مجی و بعداز از روستاهای دادکلا و سود کلا عبور کنید تا به سنگده برسید .

سومی راه که کم رفت وآمد ترین راه است مسیری است که بعداز رسیدن به فریم شهر باید از روستاهای پاچی و میانا گذشت و چون جاده آسفالت نیست کمتر از آن استفاده می شود .

به طور کلی بهترین مسیر برای عزیزانی که از تهران و قائم شهر و سواد کوه به سنگده حرکت می نمایند مسیری است که از پل سپید می‌آید . بهترین مسیر برای اشخاصی که از ساری می‌آیند و می‌خواهند از سد سلیمان تنگه دیدن فرمایند مسیر گذشتن از فریم شهر است .