آبشار بولا

آبشار خزه ای بولا منطقه ای حفاظت شده با مساحت ۳۷۵۹۲ هکتار در استان مازندران در مسیر جاده قائم شهر – تهران واقع شده است. آبشار  خزه ای بولا نیز در این ناحیه در استان مازندران واقع شده است. طبیعتی که‌این آبشار در آن جاریست , آرام و سرسبز است و جایی است که می ‌توانید ساعت ‌ها در سکوت از صدای آب و بیشه لذت ببرید.
آبشار  خزه ای بولا و یا اوبن یکی‌از زیبایی ‌های طبیعت منطقه‌ حفاظت شده‌ بولا است که در جوار ناحیه حفاظت شده چهاردانگه جای دارد. بولا منطقه‌ ای کوهستانی با دو دامنه‌ شمالی , جنوبی و شیب‌ های تند است که در حد بالایی جنگل‌ های خزری واقع شده‌ و بخش‌ هایی از آن را هم مراتع ییلاقی تشکیل می‌ دهد.

این آبشار در جاده ‌ای کوهستانی که در اواسط بیشه برای مقاصد چوب ‌بری احداث شده است، قرار گرفته است.

آبشار خزه ای بولا

آبشار عریضی است که آب آن از چشمه ‌ای در بالا دست تامین می ‌شود. خزه‌ های سرسبز آبشار بسیار دیدنی است. وجود منابع آبی فراوان در این منطقه، سبب به‌ وجود آمدن چند آبشار کوچک و بزرگ شده‌است.

این ناحیه به جهت پوشش گیاهی و جانوری یگانه از اهمیت ویژه برخوردار‌است. درصورتی که شانس با شما یار باشد در اینجا می ‌توانید مدل ‌های گرانبها جانوری منطقه مانند خرس قهوه ‌ای،  سمندر تاج‌ دار جنوبی را هم ملاحظه کنید. از نظر گیاهی، جوامع راش توس که در مناطق دیگر کمتر دیده می ‌شود، در این حوزه‌ یافت می ‌شود.

پوشش گیاهی به صورت مناطق جنگلی متراکم و انبوه و شمشاد است. در مناطق آبشارهای خزه ای گونه‌ های مهم درختی منطقه راش، ممرز، بلند مازو، توسکای ییلاقی، گلابی وحشی ( تلکا )، گیلاس وحشی و آلوچه است.

آبشار خزه ای بولا

تصویر آبشار خزه ای بولا

موقعیت مکانی آبشار خزه ای بولا

این منطقه در نزدیکی پارک ملی کیاسر و نیز ‌مرز با پناهگاه حیات وحش دو دانگه و چهار دانگه و منطقه حفاظت ‌شده پرور می‌باشد. بخش دودانگه‌ شهرستان ساری و دهستان پشتکوه شهرستان مهدی ‌شهر محل دقیق این ناحیه است.

مسیر دسترسی از تهران به آبشار های خزه ای بولا

تهران را به‌ سوی فیروزکوه ترک کرده و به‌ سمت پل سپید و از آنجا به روستای سنگده بروید.

مسیر خاکی را با وسایل نقلیه محلی یا وسیله فردی ‌تان طی ‌کنید تا به مسیر پیاده ‌روی برسید. در این مسیر کوتاه پیاده روی آبشارهای زیبای خزه ای بولا و چشمه بولا را خواهید دید. پس از صرف ناهار در طبیعت منطقه و مقداری استراحت، به سمت وسایل نقلیه باز‌گردید.

شاید حدود ساعت ده شب به تهران برسید.

مسیر روستای سنگده

 

مطالب مرتبط: جنگل و آبشار زیبای ولیلا

 

مجموعاَ سه راه به سنگده ختم می شود که به ترتیب اولویت و تردد در اینجا می‌آوریم:

او‌لین و بهترین و قدیمی ترین راهی که به سنگده آبشار خزه ای می‌رسد از شهر پل سپید است.

در جاده پل سپید به فیروزکوه پس از سازمان تامین اجتماعی در سمت چپ جاده کنار یک پمپ بنزین یک دو راهی است که‌این دو راهی به سنگده میرسد، یعنی برای رسیدن به سنگده بعد از وارد شدن به این دو راهی و گذشتن از روستاهای لمزر و بندلا به یک نگهبانی در کله می رسیم که جزء شرکت چوب فریم است.

هنگامی از این نگهبانی گذشتیم به سمت سنگده سرازیر میشویم. بعد از روستای ولیکبن به یک دوراهی دیگر برخورد میکنیم که سمت چپ به منطقه فریم می رسد و جاده مستقیم بعد ازگذشتن از روستاهای وزملا و درزیکلا به سنگده می‌رسد. از دو راهی پل سپید یعنی از پمپ بنزین تا سنگده ۲۵ کیلومتر راه است.

دومی مسیری که می توان از آن به سنگده رسید از جاده سد سلیمان تنگه است که بیشتر برای اشخاصی که از ساری میایند و میخواهند از سد سلیمان تنگه هم دیدن نمایند، بهترین مسیر است.

در این مسیر بعداز این‌که از ساری به محمد آباد یعنی همان فریم شهر رسیدید بایستی از روستای مجی و بعداز از روستاهای دادکلا و سود کلا عبور کنید تا به سنگده برسید.

سومی راه که کم رفت وآمد ترین راه است مسیری است که بعداز رسیدن به فریم شهر باید از روستاهای پاچی و میانا گذشت و چون جاده آسفالت نیست کمتر از آن استفاده می شود .

به طور کلی بهترین مسیر برای عزیزانی که از تهران و قائم شهر و سواد کوه به سنگده حرکت می نمایند مسیری است که از پل سپید می‌آید. بهترین مسیر برای اشخاصی که از ساری می‌آیند و می‌خواهند از سد سلیمان تنگه دیدن فرمایند مسیر گذشتن از فریم شهر است .